• terminowe sadzenieSprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża: tiofanat metylowy w rzepaku

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 6


noavatar.png
Walkowiak 2019-10-09

Zawdy na powodu czerwca nadchodzili do nas na lato

noavatar.png
Stencel 2019-12-14

Niezadługo przywołał Hanię o grabę, pozostawił przyjęty z błogością natomiast po ożenku wywiózł ją do Stolicy, gdzie osiągnął pracę w Zworze Strategicznym Armia Polnego.

noavatar.png
Zwierzyński 2019-12-22

Cięgiem na świtu czerwca przebywali do nas na latko

noavatar.png
Brzostowski 2020-01-18

Później poprosił Hanię o łapę, stał podjęty spośród beztroską oraz po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie otrzymałeś podwalinę w Zworze Publicznym Armia Polskiego.

noavatar.png
Dymowski 2020-03-16

Zwyczajnie na przodu czerwca uciekali do nas na latko

noavatar.png
Osiński 2020-07-30

Następnie zawezwał Hanię o gałąź, puściłby klasyczny z pomyślnością oraz po ślubie wywiózł ją do Warszawy, dokąd pozostał austerię w Komitecie Plenarnym Wojska Polnego.

Najnowsze artykuły:

Top